Żywioły Saszy – profilerka na tropie zbrodni

“Żywioły Saszy” to seria książek polskiej pisarki Katarzyny Bondy. Główną bohaterką powieści jest profilerka Sasza Załuska. Powieść składa się z czterech tomów.

Piosenka na tropie zbrodni

Pierwszy tom serii o tytule “Pochłaniacz” rozpoczyna się w roku 1993, kiedy to śmierć ponosi dwójka nastolatków. Ich zgon zostaje uznany za nieszczęśliwy wypadek, co kończy śledztwo. 20 lat później do Saszy Załuskiej, głównej bohaterki powieści, będącej profilerką, zgłasza się właściciel sopockiego klubu muzycznego, Paweł Bławicki. Ma on dla Saszy cenną informację. Ujawnia także, że boi się o swoje życie. Wskazuje podejrzanego, który próbuje go zabić. Okazuje się nim twórca hitowej piosenki “Dziewczyna z północy”. Sasza początkowo nie bierze słów Bławickiego na poważnie, jednak gdy zaczyna badać sprawę, pojawiają się nowe informacje, które mają związek ze sprawą z 1993 roku. Bohaterka próbuje dojść do prawdy. Czy poszukiwania doprowadzą ją do odkrycia, o co chodzi z piosenką “Dziewczyna z północy” i co naprawdę wydarzyło się w 1993 roku? 

Uprowadzenie na weselu

Druga część serii o tytule “Okularnik” rozpoczyna się na Podlasiu. Sasza ma dość pracy i wyjeżdża na wesele. Jednak praca nie daje o sobie zapomnieć. Uprowadzenie panny młodej sprawia, że profilerka musi zająć się kolejną sprawą. Niedaleko miejsca uprowadzenia, w lesie znajdowane są kolejne ciała, które mają związek z mercedesem okularnikiem i lokalnym przedsiębiorcą.

Tajemnice Saszy

W “Lampionach”, czyli trzecim tomie serii poznajemy przeszłość głównej bohaterki. Życie Saszy zostaje wywrócone do góry nogami przez odkrycie tajemnicy z przeszłości. Akcja książki ma miejsce w Łodzi, a bohaterka tym razem mierzy się z podpalaczem, którego próbuje powstrzymać przez popełnieniem następnych zbrodni.

Kolejne powiązania z przeszłością

W czwartym tomie o tytule “Czerwony Pająk” dochodzi do porwania córki głównej bohaterki. W związku z tym, że policja ma problem z jej odnalezieniem, Sasza bierze sprawę we własne ręce. Okazuje się, że porwanie jej córki ma związek z samobójstwem jej byłego szefa. Co łączy te sprawy? Czy dziewczynka wróci bezpiecznie do domu?

Katarzyna Bonda – pisarka po przejściach

Autorka serii to Katarzyna Bonda, dziennikarka i scenarzystka pochodząca z Białorusi. Zaczęła pisać po przykrych wydarzeniach w jej życiu prywatnym. Poza “Żywiołami Saszy” napisała też m.in. trylogię” Wiara, Nadzieja, Miłość”.