Polska seria kryminalna od Katarzyny Bondy

Cztery żywioły Saszy Załuskiej to jedna z najbardziej znanych polskich serii kryminalnych. Jej autorką jest ceniona pisarka Katarzyna Bonda, która kojarzona jest głównie z literaturą łączącą w sobie gatunkowe kryminały, historie sensacyjne i elementy obyczajowe. Choć od premiery ostatniej książki cyklu minęło już kilka lat, to żywioły saszy wciąż są chętnie kupowane przez polskich czytelników. Dlaczego? Czym charakteryzuje się ta seria?

Tajemnica i nieznana przeszłość

Cztery żywioły Saszy Załuskiej to cykl składający się z czterech części. Każda książka wydawana była z około roczną przerwą, dzięki czemu czytelnik nie czuł przesytu przedstawioną przez autorkę historią. Warto jednak zaznaczyć, że Katarzyna Bonda obniżyła poziom narracji w dwóch kończących serię tomach. Tak, jak dwa pierwsze z nich prezentowały wyśmienicie zrównoważoną opowieść, tak kolejne zadziwiły czytelników niespodziewanymi i często absurdalnymi pod względem narracyjnym rozwiązaniami.

Od wątków policyjnych do osobistych

Główną bohaterką serii jest tytułowa Sasza Załuska. To była policjantka, która zajmowała się tworzeniem portretów psychologicznych potencjalnych morderców. Jednak z niewiadomych przyczyn Załuska rzuca dotychczasową pracę w polskiej policji i wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Tam spędza kilka lat, próbując zapomnieć o swojej przeszłości. Ta w końcu się do niej odzywa. Bohaterka wraca do Polski i decyduje się pomóc swoim kolegom z byłej pracy. Jeszcze nie wie, że uwikłała się właśnie w niebezpieczny międzynarodowy spisek, który przewróci jej życie do góry nogami.

Cztery żywioły Saszy Załuskiej autorstwa Katarzyny Bondy to:

– seria polskich kryminałów z wątkami sensacyjnymi,

– wartka akcja i interesująca, tajemnicza fabuła,

– charakterystyczna bohaterka, która wywołuje emocje,

– wiele ciekawych wątków pobocznych,

– świetny poziom dwóch pierwszych tomów,

– książka dedykowana głównie entuzjastom kryminałów,

– wniknięcie w policyjny świat.